Дидактичні ігри

Ігри зі світлом

1) "Дожени сонячного зайчика".
Дорослий пускає сонячного зайчика на стіну. Діти намагаються наздогнати його.
На ускладнення: У двох дітей дзеркальця. Вони пускають на стіну сонячних зайчиків, намагаючись наздогнати один одного.
2) "Влучи в ціль".
Дорослий називає предмет, а дитина повинна пустити сонячного зайчика на нього якомога швидше.
На ускладнення: Дорослий описує предмет або загадує загадку про нього, а дитина пускає сонячного зайчика. Замість дорослого загадувати загадки може дитина.
3) "Не наступи на тінь"
Гра проводиться у сонячний день на свіжому повітрі. Дорослий пропонує дитини пройти по доріжці, не наступаючи на тінь дерев, наприклад.
На ускладнення: Запропонувати дитині перестрибувати тінь предметів на двох ногах, на одній нозі.
4) "Покажи тварину".
Діти разом з дорослим показують тіньовий театр, зображуючи різних тварин
5) "Сонячний світлофор".
Діти грають у рухливу гру "Автомобілісти" - імітують рух машин, бігаючи у вільному напрямку. Але дорослий не показує кольорові сигнали, а наводить на світлофор сонячного зайчика. Діти виконують дії відповідно до кольору, на який потрапляє сонячний зайчик.

Дидактична гра "Назви одним словом"

Мета: розвивати логічне мислення, пам`ять, поповнювати словниковий запас дітей словами-узагальненнями.
Словник: взуття, посуд, меблі, одяг, побутова техніка.
Варіанти завдань:
1. Розглянь предмети. Назви їх. Розкажи, для чого вони потрібні.
2. Роглянь предмети. Назви їх. Як можна назвати ці предмети одним словом?
3. Як можна назвати ці предмети одним словом? Які ще меблі/посуд (і т.д.) тобі відомі?

Дидактична гра "Хто зайвий?"

Мета гри: розвивати логічне мислення, пам`ять;
виховувати посидючість, наполегливість;
систематизувати знання про птахів та тварин, городину та садовину; формувати вміння  узагальнювати, групувати предмети за певною ознакою, добирати до них узагальнююче слово (свійські тварини, дикі звірі, птахи, комахи, фрукти, овочі, ягоди).

Завдання: Поглянь на малюнки. Хто (що) на них зображений? Хто (що), на твою думку, тут зайвий? Чому?

Як виготовити: 1) Знайти в інтернеті потрібні малюнки, занести їх у текстовий редактор. Розмістити малюнки в ряд таким чином, щоб один з них був "зайвий". Роздрукувати, розмлювати та наклеїти на картон для міцності. Можна заламінувати або обклеїти широкою клейкою стрічкою.
2) Вирізати зі старих журналів, газет, книжок потрібні малюнки. Наклеїти їх на картонні смужки.
3) Роздрукувати вже готові зразки :)

Варінати завдань:  Ви можете поповнювати цю гру новими картками, в залежності від теми: меблі, одяг, опади, посуд, побутова техніка, іграшки, живе-неживе, дерева, кущі, квіти тощо.

Пташки з геометричних фігур

Мета гри:  розвивати дрібну моторику рук, фантазію, орієнтацію в просторі;
закріпити назви геометричних фігур, вправляти у розпізнаванні їх кольору, розміру.
Матеріали: демонстраційні картики із зображенням пташок, набір кольорових площинних геометричних фігур.
Хід гри
Перед початком гри загадайте дітям загадку:
Наче сонячні клубочки
Розкотились біля квочки.
Хто це там пищить, малята?
Здогадалися? ..... (Курчата)
Покажіть дітям картинку з курчам і запропонуйте зробити його з геометричних фігур. Не пояснюйте, як потрібно зробити, нехай малюки зроблять усе самостійно.
Після того, як діти закінчать свою роботу, запитайте, з яких фігур складене курча і що воно робить. звертаємо вашу увагу, що курча може бути зроблене з будь-яких фігур, які знають діти.

Готуємось до школи

Пропоную дві дидактичні гри, які спрямовані на ознайомлення з математичним правилом: "Від перестановки доданків сума не змінюється".
1. Дидактична гра "Сперечальники". Вам знадобиться дві іграшки, наприклад ведмедик та зайчик. Перед кожною іграшкою розташуйте тарілочку, на кожній покладіть по 5 гудзиків. Ведмедику покладіть 2 зелених та 3 червоних, а зайчику - навпаки, 3 зелених та 2 червоних. А тепер нехай іграшки "посперечаються": зайчик говорить, що йому дісталося менше гудзиків, тому що на його тарілочці тільки 2 червоних гудзики, а у ведмедика - 3. Запропонуйте дитині розсудити сперечальників.
2. Дидактична гра "Карусель". На круглу підставку (це може бути велика тарілка тощо) викладіть у два ряди кубики двох кольорів. Полічить разом з дитиною, скільки кубиків всього на підставці. А тепер поверніть підставку іншим боком і знову полічить кубики. Зробіть разом висновок.